+48 537 931 872 WYDRUKI@KSERO10GR.PL / PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK 9:00-17:00 / SOBOTA 10:00-13:00

CAD to skrót od Computer Aided Design, co w tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza projektowanie wspomagane komputerowo. Ewolucja systemów CAD zrewolucjonizowała wiele gałęzi projektowania i inżynierii, a projektowanie CAD jest obecnie szeroko stosowane. Oprogramowanie do projektowania CAD jest używane do tworzenia projektów z precyzyjnymi kątami i wymiarami. Korzystanie z oprogramowania CAD wymaga połączenia narzędzi i równań matematycznych oraz umiejętności rysowania, w celu uzyskania precyzyjnego projektu. Branże, które na co dzień używają CAD, to firmy architektoniczne, inżynierowie i projektanci produktów.

Wielkoformatowy wydruk CAD

Wydruk CAD wiąże się przede wszystkim z wyjątkowej jakości wielkoformatowym drukowaniem plików wynikowych oprogramowania CAD (możliwy jest druk wielokolorowy lub czarno-biały). Najczęściej wykorzystywanymi i przetwarzanymi przy drukowaniu formatami są: DWG, DXF, DWF, HPGL, HPGL2, PDF, JPEG i TIFF. Dzięki formatom CAD możliwe jest kompletowanie i zestawianie złożonych dokumentów, w tym wielowymiarowych rysunków architektonicznych, elektrycznych, mechanicznych, krajobrazowych, inżynieryjnych, konstrukcyjnych, map i planów. Wiele firm oferuje elastyczną usługę drukowania CAD, umożliwiającą wybór idealnego rozmiaru wydruku, który odpowiada różnym potrzebom. Istnieje możliwość wybrania spośród rozmiarów A2, A1 i A0 lub jeśli potrzebne są większe rozmiary zazwyczaj dostępne są na zamówienie. Najczęściej wydruki CAD drukuje się na wysokiej jakości papierze 80 g/m2 dla wydruków czarno-białych i 90 g/m2 dla wydruków kolorowych. Często dostępne są inne nośniki, w tym kalka kreślarska i papier graficzny o większej gramaturze do mocowania renderowanych rysunków i wizualizacji w celu np. prezentacji na tablicach montażowych. Zaletą usługi drukowania CAD jest to, że większość wielkoformatowych cyfrowych ploterów technicznych może drukować szeroką gamę rysunków i planów, dzięki czemu usługi drukowania CAD są idealne dla sektorów architektonicznego, inżynieryjnego i GIS.

Jak działają plotery techniczne?

Architekci, konstruktorzy, projektanci, inżynierowie i producenci polegają na ploterach technicznych do przekształcania rysunków CAD w dokumenty drukowane. Plotery techniczne i CAD rzadko potrzebują czegoś więcej niż tylko prostej funkcji koloru CMYK. Dzieje się tak, ponieważ zdecydowana większość ilustracji technicznych jest czarno-biała. Kiedy pojawia się kolor, służy on tylko do podkreślenia różnych sekcji, zmian lub pokazania głębi. Urządzenia te muszą być w stanie pracować wydajnie, kładąc nacisk na szybkość i precyzję, a nie na głębię kolorów i jaskrawość. Dzięki temu znacznie przewyższają drukarki fotograficzne pod względem szybkości drukowania oraz jednocześnie zapewniają:

  • Zmniejszony koszt – rysunki CAD są uzupełnieniem prac technicznych. W przeciwieństwie do zdjęć wielkoformatowych same w sobie nie generują wartości. Daje to właścicielom procesów drukowania zachętę do obniżania kosztów, jednocześnie ciesząc się optymalną wydajnością i wszechstronnością.
  • Zwiększoną prędkość – zapracowani specjaliści mogą potrzebować wydrukować dziesiątki kopii jednego projektu i mieć dziesiątki planów, które mają dostarczyć różnym klientom w ciągu jednego dnia. Skrócenie czasu potrzebnego do stworzenia tych obrazów to wartość oczywista.
  • Optymalizację nośników – drukarki fotograficzne drukują na różnych podłożach fotograficznych. Drukarki CAD i plotery techniczne zazwyczaj drukują na przyjętym standardzie w całej branży. Oznacza to, że sprzęt do drukowania niekoniecznie musi oferować kompatybilność z szeroką gamą różnych rodzajów podłoża, co pozwala zaoszczędzić na ogólnej cenie.
  • Możliwość mapowania GIS – jednym z obszarów do druku technicznego jest mapowanie GIS, które tworzy bardzo szczegółowe mapy z informacyjnymi i pełnokolorowymi nakładkami. Są one powszechnie potrzebne na każdym szczeblu państwowym np. w urzędach miejskich i obejmują takie zagadnienia, jak ochrona środowiska, statystyki populacji czy dystrybucja wody.