+48 537 931 872 WYDRUKI@KSERO10GR.PL / PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK 9:00-17:00 / SOBOTA 10:00-13:00

Co to są wydruki CAD?

Nie wszystkie programy CAD są sobie równe. Niektórzy przodują w modelowaniu technicznym dla aplikacji w dziedzinach takich jak inżynieria i architektura. Niektóre są bardziej nastawione na modelowanie artystyczne. Inne upraszczają proces tworzenia modeli 3D odpowiednich do drukowania 3D. Oprogramowanie CAD zapewnia narzędzia do tworzenia modelu 3D od podstaw, który można następnie przetwarzać, kroić i wysyłać do drukarki 3D w celu drukowania. Jest to punkt wyjścia, z którego wyłania się w pełni ukształtowany model 3D, cyfrowe puste płótno, które pozwala przekształcić pomysł lub koncepcję w rzeczywisty obiekt drukowany 3D. Na bardziej szczegółowym poziomie najlepsze darmowe oprogramowanie CAD do drukowania 3D pozwala nie tylko stworzyć obiekt lub model, ale także wyeksportować go do formatu pliku, takiego jak STL lub OBJ, kompatybilnego i gotowego do krojenia. Oprogramowanie do krojenia 3D następnie tłumaczy model na zestaw instrukcji kodu G interpretowanych przez drukarkę 3D. Drukarka może następnie wydrukować fizyczną, rzeczywistą replikę modelu cyfrowego utworzonego przez oprogramowanie CAD.

Blender to program CAD typu open source, który mocno skłania się ku artystycznej stronie projektowania wspomaganego komputerowo. Jest to jedno z najbardziej ekspansywnych i bogatych w funkcje darmowych programów do modelowania do drukowania 3D. Oprogramowanie oferuje potężną gamę funkcji i narzędzi dostosowanych do kreatywnych aplikacji, w tym modelowania, symulacji, animacji, sztuki cyfrowej, edycji wideo i wielu innych. Chociaż nie jest z natury nastawiony na drukowanie 3D, stosunkowo nowe funkcje 3D Print Toolbox i Mesh Analysis robią postępy, aby Blender był znacznie bardziej przyjaznym programem do drukowania 3D.

O tym warto pamiętać!

Druk 3D staje się coraz bardziej popularny w przemyśle wytwórczym. Firmy produkcyjne o różnych kształtach i rozmiarach używają go teraz do budowy prototypów, a także gotowych produktów. Chociaż istnieje wiele procesów drukowania 3D, większość z nich opiera się na projektowaniu wspomaganym komputerowo (CAD). Zanim firma produkcyjna będzie mogła zbudować prototyp lub produkt za pomocą drukarki 3D, musi cyfrowo zaprojektować odpowiedni obiekt za pomocą komputera.

Do najpopularniejszych typów oprogramowania CAD należą:

  • Program AutoCAD
  • FreeCAD
  • CATIA
  • SOLIDWORKS
  • Onshape
  • LibreCAD
  • TurboCAD

Większość procesów drukowania 3D wymaga użycia oprogramowania CAD, ponieważ zapewnia instrukcje potrzebne do zbudowania prototypu lub produktu. Jak zapewne wiesz, drukarki 3D budują obiekty, osadzając materiał na podłożu znanym jako łóżko drukarskie. Zawierają dyszę połączoną z włóknem materiału. Materiał jest wytłaczany z dyszy na łóżko drukujące. Po skompletowaniu bazy później na dnie łóżka drukującego, drukarka 3D rozpocznie pracę nad kolejną warstwą. Drukarki 3D podlegają zasadom lub instrukcjom zawartym w pliku CAD. Wykorzystują informacje zawarte w pliku CAD, aby określić, ile materiału należy zdeponować i gdzie dokładnie należy zdeponować materiał. Dlatego firmy produkcyjne muszą wcześniej utworzyć plik CAD. Korzystając z oprogramowania CAD, zaprojektują model obiektowy w odpowiednim rozmiarze i wymiarach. Po zakończeniu modelu obiektowego plik CAD jest zapisywany i przesyłany do drukarki 3D w celu przetworzenia. CAD jest niezbędnym elementem druku 3D. Bez pliku CAD drukarka 3D nie będzie miała instrukcji potrzebnych do zbudowania prototypu lub produktu. Plik CAD informuje drukarkę 3D, ile materiału musi zdeponować i gdzie materiał powinien zostać zdeponowany.